JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaEdukacjaCFDPoczątkującyCFD na indeksy
Drukuj Poleć A A

CFD na indeksy

Kontrakty CFD na światowe indeksy umożliwiają efektywny handel oparty o najważniejsze indeksy z zachowaniem zalet kontraktów na akcje. Umożliwia to zarabianie zarówno na wzrostach jak i spadkach całych indeksów z wykorzystaniem efektu dźwigni finansowej.

 

Kontrakty indeksowe cechują się niskim kosztem inwestycji – 1 punktowi indeksu odpowiada 1 jednostka waluty kraju giełdy.  Do otwarcia pozycji wystarczy 1% depozytu a więc lewar występujący na tych instrumentach to 1 do 100.

 

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na nasz zysk/stratę jest waluta w jakiej kwotowany jest dany indeks. Pamiętajmy że wartość np. indeksu niemieckiego (GER30) wyrażana jest w walucie kraju, zatem każdy punkt warty jest 1 Euro.

 

Zatem przy takiej dźwigni, kupując 1 CFD oparty o indeks niemiecki, do otwarcia pozycji przy założeniu że otwieramy pozycję długą przy wartości indeksu 6100 pkt i cenie EUR/PLN 4,50 będziemy potrzebowali:     6100 x 4,5 x 1% = 274,50 PLN, zatem wzrost wartości do 6150 pkt przyniesie nam zysk 50 Euro zatem zarobimy ok. 80% (225 PLN) na wzroście indeksu o 0,8%. Analogicznie w przypadku pozycji krótkiej nasza strata również będzie w ten sam sposób lewarowana.

 

Aktualnie dostępne są CFD na indeksy: Xetra DAX, FTSE100, ASX200, CAC40, Euro Stoxx 50, Hang Seng, MIB, Nikkei225, AEX, IBEX35, SMI, FTSE 250, Russell 2000, S&P 500, Nasdaq 100, DJIA 30 oraz futures na WIG20, JSE Africa Top 40 i IPC.

 

Należy pamiętać, iż transakcje w przypadku kontraktów CFD mają nierzeczywisty charakter.  W przypadku ustalenia prawa do dywidendy dla instrumentów bazowych, rachunki pieniężne posiadaczy długich pozycji w kontraktach różnic kursowych opartych na tych instrumentach bazowych uznawane są kwotami odpowiadającymi zmianie wartości teoretycznej instrumentów finansowych. Rachunki pieniężne posiadaczy pozycji krótkich obciążane są kwotami odpowiadającymi zmianie wartości teoretycznej instrumentów finansowych. Korekcie podlegają pozycje pozostające otwarte na koniec dnia rozliczenia poprzedzającego pierwszą sesję, na której instrumenty bazowe będą notowane bez prawa do dywidendy.

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę