JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaEdukacjaCFDŚredniozaawansowanyAnaliza techniczna - podstawy
Drukuj Poleć A A

Analiza techniczna - podstawy

Wykresy przedstawiają historię zawartych transakcji na danym instrumencie finansowym. Są jednym z podstawowych narzędzi analitycznych, z jakich korzysta inwestor. Dlatego też niezmiernie ważna jest umiejętność czytania wykresów, czyli określania trendów, znajdowania formacji. Inwestor, analizując historię notowań instrumentu, może używać następujących form wykresów:

Wykres liniowy

Prezentujący za pomocą linii ciągłej zmiany kursu danego instrumentu. Linia ta powstaje poprzez połączenie ze sobą np. kursów zamknięcia.

 

Wykres świecowy

Prezentujący za pomocą świec spadki i wzrosty kursu danego instrumentu w zadanych interwałach czasowych. Świece zawierają dodatkowo informację o poziomach maksymalnych i minimalnych oraz otwarcia i zamknięcia w danym interwale czasu.

 

Wykres słupkowy

Prezentujący za pomocą pionowych słupków zmianę kursu danego instrumentu, wraz z informacją o kursie minimalnym i maksymalnym oraz otwarcia i zamknięcia w danym interwale czasowym.

 

Wykres liniowy pozwala ad hoc ocenić trend wraz z możliwymi poziomami wsparcia i oporów. Natomiast więcej szczegółów nt. kształtowana się kursu danego instrumentu ujawniają wykresy słupkowe i świecowe. Dzięki tym wykresom można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć ruch cen w niedalekiej przyszłości.

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę