JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaEdukacjaCFDŚredniozaawansowanyZarządzanie kapitałemOkreśl wielkość pozycji
Drukuj Poleć A A

Określ wielkość pozycji

Jeżeli inwestor określił, jaką maksymalnie kwotę może zaryzykować w jednej transakcji, to następnym krokiem jest określenie wielkości transakcji. Wielkość transakcji należy tak dobrać, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka. Jeżeli wielkość transakcji jest niedopasowana do akceptowalnej straty to inwestor jest narażony na szybką utratę kapitału. Aby określić wielkość transakcji należy ustalić w punktach dla konkretnego kontraktu CFD maksymalną stratę, jaką inwestor akceptuje.  Dokonuje się tego poprzez odjęcie od kursu otwarcia pozycji poziomu Stop Loss, czyli poziomu ograniczającego stratę. Następnie należy obliczyć wielkość transakcji (w punktach) według wzoru:

 

Wartość akceptowanej straty dla jednej transakcji / ilość ryzykownych punktów * wartość punktu

 

Umiejętność dopasowania wielkości pozycji do akceptowanego ryzyka pozwala na efektywne zarządzanie portfelem, eliminując strach, związany z możliwością poniesienia zbyt dużej straty, który z kolei wpływa na obiektywizm decyzji inwestycyjnych.

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę