JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaEdukacjaForexPoczątkującyAnaliza technicznaRodzaje wykresów
Drukuj Poleć A A

Rodzaje wykresów

Wykresy

Wykresy są graficzną formą przedstawiającą historię zmienności cen na danym instrumencie finansowym. Jest jednym z podstawowych narzędzi analitycznych z jakich korzysta inwestor. Dlatego też niezmiernie ważną jest umiejętność czytania wykresów, w tym określania trendów i znajdowania formacji. Inwestor analizując historię notowań par walut może używać różnych rodzajów wykresów. Do najpopularniejszych należą opisane poniżej wykresy: liniowe, świecowe oraz słupkowe. 

Wykres liniowy

Wykres liniowy jest tworzony poprzez połączenie ze sobą cen otwarcia i zamknięcia danego instrumentu, w określonym przez użytkownika interwale. Zaletą tego rodzaju wykresu jest jego przejrzystość, a także łatwość jego interpretacji.

 

Wykres słupkowy

Wykres słupkowy przekazuje informację o najwyższym, najniższym poziomie kursu w danym interwale czasu, a także o poziomach otwarcia oraz zamknięcia. Konstruuje się go poprzez połączenie pionową linią najwyższego z najniższym poziomem ceny oraz zaznaczenie za pomocą poprzecznych kresek kursu otwarcia i zamknięcia. Wykresy te są szerzej stosowane niż liniowe, ponieważ uwzględniają dokładne zmiany ceny, które wykres liniowy uśrednia przedstawiając cały słupek w postaci jednego punktu na wykresie.

Wykres świecowy

Wykres świecowy, prezentujący za pomocą świec zmiany kursu instrumentu finansowego. Dzięki takiemy sposobowi prezentowania danych, wykres ten daje znacznie więcej informacji na temat zmian kursu danego instrumentu, aniżeli wykres liniowy. W każdej świecy zawarta jest informacja o poziomie otwarcia, zamknięcia, minimum oraz maksimum w danym interwale czasowym.

Oś czasu i oś ceny

Wykres liniowy pozwala ad hoc ocenić trend wraz z możliwymi poziomami wsparcia i oporów. Więcej szczegółów nt. kształtowana się kursu danej pary walut ujawniają wykresy słupkowe i świecowe. Dzięki tym wykresom można z większym prawdopodobieństwem prognozować ruchy cen w niedalekiej przyszłości. Bez względu na to, jaki typ wykresu inwestor stosuje każdy wykres jest prezentowany według dwóch zmiennych: czasu i ceny. Oś czasu ukazuje upływ czasu, natomiast oś ceny ukazuje zmiany cen.

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę