JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaEdukacjaForexPoczątkującyZasady inwestowaniaOkreśl poziom strat
Drukuj Poleć A A

Określ poziom strat

Określ akceptowalną stratę

Nie ma osób nieomylnych, nawet wśród inwestorów profesjonalnych. Inwestując w instrumenty, z którymi związane jest ryzyko utraty kapitału należy mieć świadomość, że każda transakcja ma taki sam potencjał generowania zysku co straty. Jeżeli inwestor nie akceptuje faktu, że transakcja może przynieść stratę to w sytuacji wystąpienia straty inwestorem zaczynają żądzić negatywne emocje. Jeżeli jednak inwestor zastosuje zasadę zarządzania kapitałem, przez co do każdej transakcji nie zostanie zaangażowane więcej niż określony przez inwestora procent kapitał (np. 10%), to strata kapitału będzie znacznie ograniczona.

Określ wielkość pozycji

Jeżeli inwestor określił jaką maksymalnie kwotę może zaryzykować w jednej transakcji, to następnym krokiem jest określenie wielkości transakcji. Wielkość transakcji należy dobrać w taki sposób, aby uniknąć nadmiernego ryzyka. Jeżeli wielkość transakcji jest nie dopasowana do akceptowalnej straty to inwestor jest narażony na szybką utratę kapitału już przy niewielkiej zmianie kursu instrumentu.

Aby określić wielkość transakcji, należy ustalić w pipasach, dla konkretnej pary walutowej maksymalną stratę, jaką inwestor akceptuje.  Dokonuje się tego poprzez odjęcie od kursu otwarcia pozycji przyjętego poziomu Stop Loss, czyli zlecenia ograniczającego stratę. Następnie należy obliczyć wielkość transakcji (w lotach) wg. poniższego wzoru:

 

(Wartość akceptowanej straty dla jednej transakcj / iIość ryzykownych pipsów) x wartość 1 pipsa

 

Umiejętność dopasowania wielkości pozycji do akceptowanego ryzyka pozwala na efektywne zarządzanie portfelem eliminując ryzyko poniesienia zbyt dużej straty, co z kolei może wpływać na obiektywizm podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę