JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaEdukacjaForexŚredniozaawansowanyDane makroekonomiczne
Drukuj Poleć A A

Dane makroekonomiczne

Rynek walutowy cechuje duża wrażliwość na czynniki makroekonomiczne. Dane publikowane przez agendy rządowe, raporty spółek, informacje z gospodarek wydobywających surowce mają istotny wpływ na zachowanie się danej pary walutowej. Oczekiwania inwestorów są weryfikowane i zmieniają się na wskutek opublikowania nowych danych fundamentalnych. Większość danych fundamentalnych jest publikowana w z góry określonym terminie. Na przykład:  dane o wysokości stopy bezrobocia w USA oraz dane o wielkości zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (Non-Farm Payrolls) są publikowane w pierwszy piątek każdego miesiąca o godzinie 14:30 czasu CET. Natomiast dane o wielkości zapasów paliw w USA są podawane co tydzień w czwartek o 16:30 CET.

Analitycy firm inwestycyjnych oraz drobni inwestorzy ciągle analizują dane makroekonomiczne mające wpływ na zachowanie się rynku. O ile istnieje pewny dyskurs w sprawie ustalenia precyzyjnej wartości danego wskaźnika o tyle wartość średnia tych oczekiwań jest odzwierciedlona w cenie danej pary walutowej. Innymi słowy rynek dyskontuje oczekiwane dane fundamentalne. Inwestor znający potencjalny „rozrzut” co do oczekiwań analityków może opracować kilka strategii transakcyjnych (scenariuszy). W zależności od przyjętej przez inwestora strategii można:

  • Zająć pozycję zaraz po opublikowaniu danych makroekonomicznych / sektorowych
  • Zająć odpowiednią pozycje po opublikowaniu danych zgodną z krótkoterminowym trendem (trend ten kształtuje się kilka minut po publikacji danych, gdy inwestorzy wycenią siłę zmiany wskaźnika w stosunku do ich oczekiwań)
  • Przed publikacją danych makroekonomicznych / sektorowych należy złożyć zlecenia kupna i sprzedaży z limitem aktywacji rożnym od ceny aktualnej (najbardziej ryzykowna strategia)

W przypadku pierwszego scenariusza na sukces inwestycji ma wpływ refleks inwestora, jego infrastruktura (szybkość przesyłania zleceń na giełdę). Jeżeli inwestor zajmie nieprawidłową pozycję lub z dużym poślizgiem to istnieje duże prawdopodobieństwo utraty szansy na uzyskanie zysku.

Inwestorzy stosujący druga strategię składają swoje zlecenia dopiero po 1-3 minut po publikowaniu danych. Wynika to z faktu, że chaos „emocjonalny” uczestników rynku powoduje duże wahania kursu danej pary walutowej, przez co inwestorzy którzy zawarli niewłaściwe pozycje zamykają je ze stratą. Zamykane są również pozycje z niewłaściwie ustawionym zleceniem zabezpieczającym typu Stop Loss. Powstrzymanie się od otwarcia pozycji zaraz po opublikowaniu danych daje przewagę nad inwestorami stosującymi pierwszą strategię, ponieważ zakres wahań cen po kilku minutach od opublikowania wiadomości jest mniejszy a przez to nie będą uruchamiane zlecenia zabezpieczające typu Stop Loss.

Trzecia strategia należy do najbardziej ryzykownych a zarazem najbardziej zyskownych strategii spekulacyjnych. Poprzez złożenie dwóch zleceń z limitem aktywacji różnym od ceny rynkowej można zarobić zarówno na spadku, jak i wzroście kursu danej waluty bazowej. Inwestor odniesie sukces w tej inwestycji jeżeli zlecenia te będą powiązane funkcją OCO (One Cancel Others). W wyniku zastosowania tej funkcji aktywacja jednego zlecenia powoduje anulowanie zlecenia przeciwstawnego. Należy pamiętać, że otwartą pozycje należy zabezpieczyć zleceniem typu Stop Loss.

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę