JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaEdukacjaForexŚredniozaawansowanyAnaliza technicznaPoziomy wsparcia i oporu
Drukuj Poleć A A

Poziomy wsparcia i oporu

Jak wcześniej wspomniano zajmowanie pozycji zgodnie z trendem umożliwia osiągnięcie zysku przy minimalizacji ryzyka. Jednakże trend nie porusza się bezustannie w jednym kierunku. Między okresami wzrostu lub spadku są okresy tzw. Korekty, gdzie kurs pary walutowej rusza się przeciwnie do trendu. Aby zwiększyć opłacalność inwestycji należy dokładnie zidentyfikować poziomy wsparcia i oporu. Znając poziomy, w których kurs pary walutowej zmienia kierunek pozwala na otwieranie i zamykanie pozycji w najbardziej opłacalnych momentach. Oporem jest taki poziom cenowy, w okolicy którego kurs pary walutowej przestaje rosnąć i ma tendencję do odwrotu. Wsparciem jest taki poziom cenowy, w okolicy którego kurs pary walutowej przestaje spadać i przejawia tendencję odwrotu. W komunikatach publikowanych przez analityków poziomy wsparcia i oporu są prezentowane nie jako konkretne poziomy cen lecz jako obszar, w którym z dużym prawdopodobieństwem nastąpi zmiana kierunku kursu pary walutowej.

Ze względu na sposób stosowania poziomów wsparcia i oporu rozróżnia się je na:

 

Horyzontalny poziom wsparcia – najłatwiejsze do zidentyfikowania . Na wykresach są to poziomy , w których kurs pary walutowej zmienia kierunek kilka razy w badanym okresie czasowym.

 

 

Dla przykładu: otwierając krótką pozycję 04-08-2011r. po przebiciu od góry poziomu 1,4345 można przy ustawieniu na poziomie 1,4405 Stop Loss można było uzyskać zysk z transakcji przeczytując ją do poziomu wsparcia o wartości 1,41580 a następnie odwrócić pozycję.

 

Ukośne poziomy wsparcia i oporu-  powstają przy identyfikacji trendu. Przebicie tych poziomów często jest sygnałem zmiany trendu. Analizując ruch kursu pary walutowej można zauważyć, że kurs co jakiś czas zmienia swój kierunek a następnie powraca do pierwotnego ruchu. Innymi słowy kurs wzrasta i spada „stopniowo” tworząc szereg kolejnych „dołków” i „górek”. Jeżeli połączy się ze sobą wyższe „górki” i niższe „dołki” uzyska się ukośne poziomy wsparcia i oporu.

 

 

Efektywne wykorzystanie horyzontalnych i ukośnych poziomów wsparcia i oporu zwiększy zyskowność inwestycji.

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę