JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaEdukacjaGPWEkspertOpcjeCzym w istocie jest kontrakt opcyjny?
Drukuj Poleć A A

Czym w istocie jest kontrakt opcyjny?

Czym w istocie jest kontrakt opcyjny?

W każdej transakcji opcyjnej muszą uczestniczyć dwa podmioty – sprzedający (wystawca) i kupujący (nabywca). Kontrakt opcyjny daje swojemu nabywcy prawo do kupna (nabywca opcji kupna – call option) lub sprzedaży (nabywca opcji sprzedaży – put option) określonej ilości instrumentu bazowego, po konkretnej cenie (cenie wykonania), w określonym czasie (czas wygaśnięcia). Warto podkreślić, że jest to prawo, a nie obowiązek. Innymi słowy nabywca nie musi z tego prawa korzystać, jeżeli będzie ono dla niego nieopłacalne.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia praw i obowiązków w przypadku wystawcy (sprzedającego) opcji. Wystawca opcji kupna ma obowiązek sprzedać określony instrument bazowy, po konkretnej cenie wykonania w określonym czasie wygaśnięcia. Wystawca opcji sprzedaży natomiast ma obowiązek kupić określony instrument bazowy, po konkretnej cenie w określonym czasie. Warto więc zauważyć, że prawa i obowiązki kupującego i sprzedającego poszczególne rodzaje opcji różnią się od siebie. Są one niesymetryczne i jest to podstawowa cecha wyróżniająca tą grupę instrumentów finansowych.

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę