JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaEdukacjaGPWPoczątkującyAkcjeZdarzenia związane z akcjami
Drukuj Poleć A A

Zdarzenia związane z akcjami

Emisja akcji

Zdarzenie obejmuje możliwość występowania PP i PDA. Ważnym parametrem emisji staje się cena emisyjna ustalana przez spółkę (WZA).

Umorzenie akcji

Procedura ta polega na likwidacji akcji w połączeniu z wygaśnięciem praw udziałowych dokumentu. Związane jest z tym obniżenie wartości kapitału zakładowego. Najczęściej umarza się poprzez wykupienie akcji przez spółkę. Udział może być umorzony za zgodą akcjonariusza (umorzenie dobrowolne) lub bez zgody (wykup przymusowy). W drugim przypadku przymus rekompensowany jest odpowiednią wypłatą. Jednak akcje mogą być umorzone wyłącznie w sytuacjach określonych przez statut spółki.

Podział akcji (Split)

Podział akcji (Split) jest operacją przeprowadzaną przez spółkę akcyjną, polegająca na tym, że następuje obniżenie wartości nominalnej akcji przy zachowaniu tej samej wielkości kapitału akcyjnego. Odpowiednio obniżeniu podlega wartość rynkowa akcji i odpowiednio zwiększa się ich liczba. Split służy głównie zwiększeniu płynności obrotu danym instrumentem.

 

Przykład

Jedna akcja o wartości nominalnej 100 zł zostaje podzielona na 10 akcji o wartości nominalnej 10 zł. Posiadacz jednej akcji przed wymianą ma po wymianie 10 akcji, przy czym wartość jego inwestycji nie zmieniła się – dziesięć nowych akcji to równowartość jednej starej.

Scalenie akcji

Jest operacją odwrotną do splitu. Polega na zwiększeniu wartości nominalnej akcji przy jednoczesnym zmniejszeniu ogólnej liczny akcji – kapitał akcyjny nie ulega zmianie.

 

Przykład

Operacja scalenia akcji została przeprowadzona w trakcie oferty publicznej spółki Tauron. Wartość nominalna akcji zwiększyła się z 1 do 9 PLN przy równoczesnym dziewięciokrotnym zmniejszeniu ogólnej liczby akcji.

 

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę