JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaEdukacjaGPWPoczątkującyDodatkowe warunki zleceńDodatkowe warunki wykonania zlecenia
Drukuj Poleć A A

Dodatkowe warunki wykonania zlecenia

Wmin (zlecenie z warunkiem minimalnej wielkości wykonania)

Inwestor określa minimalną wielkość wykonania zlecenia, jeśli chce, aby zostało ono zrealizowane w wielkości nie mniejszej, niż określona w zleceniu. Należy zaznaczyć, że jeśli w momencie złożenia zlecenia po drugiej stronie rynku nie ma ilości instrumentów, odpowiadających określonej w zleceniu wielkości minimalnej, zlecenie jest automatycznie anulowane.

 

Przykład

Inwestor chce sprzedać 500 akcji spółki XYZ po kursie nie niższym niż 8,00 zł. Przy czym chciałby, aby w pierwszej możliwej transakcji została zrealizowana co najmniej połowa zlecenia. Jeżeli po drugiej stronie rynku (stronie kupna), nie będzie zlecenia oczekującego z limitem i w ilości odpowiadającej minimalnej wielkości wykonania zlecenia inwestora, zlecenie zostanie automatycznie anulowane przez system giełdowy. Jeśli jednak pojawi się szansa na sprzedaż ustalonej minimalnej ilości akcji, zlecenie zostanie wykonane. Pozostała niezrealizowana część zlecenia będzie realizowana jak normalne zlecenie z limitem lub bez limitu (ceny tylko PCR) bez warunku minimalnej wielkości.

WUJ (zlecenie z wielkością ujawnioną)

WUJ są najczęściej stosowane przez inwestorów składających duże zlecenia, którzy nie chcą, aby inni dowiedzieli się, jakie są ich prawdziwe zamiary, ponieważ mogłoby to znacząco wpłynąć na kurs akcji. Minimalna wielkość ujawniona to 10 sztuk akcji.

 

Przykład

Inwestor postanowił kupić 3000 akcji spółki XYZ z limitem ceny 20,50 zł. Nie chce przy tym ujawnić uczestnikom rynku wielkości swego zlecenia, gdyż mogłoby to wywołać wzrost popytu, co z kolei mogłoby się przełożyć na wzrost kursu. Składa więc zlecenie kupna 3000 akcji z warunkiem WUJ na 500 akcji. Na arkuszu zleceń pojawi się ilość 500 akcji. Po zawarciu transakcji kupna na tę ilość, pojawi się oferta na kolejne 500 akcji, i tak aż do pełnej realizacji zlecenia. Należy zaznaczyć, iż w trakcie notowań ciągłych kolejna „porcja” zlecenia uaktywnia się dopiero po realizacji wcześniejszej i wędruje na koniec kolejki zleceń z tym samym limitem.

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę