JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaEdukacjaGPWŚredniozaawansowanyPodstawy Analizy TechnicznejLinie wsparcia i oporu
Drukuj Poleć A A

Linie wsparcia i oporu

Oprócz linii trendu w analizie technicznej niezmiernie ważne są linie wsparcia i oporu, które są krytycznymi momentami w trakcie trwania trendu, gdyż mogą zapowiadać one jego odwrócenie. Linia wsparcia to poziom lub obszar, po osiągnięciu, którego zainteresowanie ze strony popytu wzrasta na tyle, aby przezwyciężyć presję ze strony podaży. W wyniku, czego spadek wartości waloru zostaje powstrzymany, a ceny ponownie idą w górę. Poziom ten wyznaczany jest na podstawie dna poprzedniej zniżki.

 

 

Linia oporu jest przeciwieństwem linii wsparcia i stanowi poziom, przy którym podaż jest silniejsza od popytu i rozpoczyna się spadek cen. Podobnie jak w przypadku linii wsparcia linia ta wyznaczana jest na podstawie historycznego zachowania rynku tylko, w tym przypadku wyznaczana jest przez poprzednie szczyty.

 

Pomiędzy liniami wsparcia i oporu może jednak zachodzić tak zwana wymienność. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy od dołu zostanie przełamana linia oporu, co zapowiada dalsze wzrosty i wówczas linia ta zmieni się w linię wsparcia. Natomiast w przypadku przebicia od góry linii wsparcia możliwy jest dalszy spadek cen, a wówczas linia ta zmieni się w linię oporu. Ważnym elementem, aby doszło do wymienności jest istotne potwierdzenie przełamania linii wsparcia i oporu.

 

 

 

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę