JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaEdukacjaGPWŚredniozaawansowanyPodstawy Analizy TechnicznejWskaźniki w NOL3STS
Drukuj Poleć A A

STS

STS – Oscylator Stochastyczny

Jest to wskaźnik w konstrukcji którego uwzględniona jest różnica ostatniej ceny zamknięcia i najniższej ceny danego okresu w stosunku do różnicy najwyższej i najniższej ceny tego okresu. Graficznie są to dwie linie – dłuższa, obrazująca linię oscylatora, krótsza natomiast będąca linią sygnału. W ustawieniach NOL3 dłuższa oznaczona jest jako „okres”, krótsza natomiast jako „średnia”.

 

Inwestorzy wykorzystują wskaźnik do badania wykupienia i wyprzedania rynku. Waha się on w stałym przedziale 0-100, a wartości skrajne (tzn. powyżej 80 i poniżej 20) oznaczają odpowiednio wykupienie i wyprzedanie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku silnego trendu, rynek często potrafi kontynuować dotychczasowy ruch cenowy, pomimo oscylatora znajdującego się dłuższy czas w strefie skrajnej. Oscylator Stochastyczny przydatny jest raczej w krótkoterminowej analizie kursu.

 

Inną interpretacją może być generowanie sygnałów kupna i sprzedaży na podstawie przecięcia linii sygnału i linii oscylatora. Inwestorzy szukają również dywergencji (czasowa różnica w kierunku ceny i wskaźnika) pozwalających na wczesne zidentyfikowanie odwrócenia trendu cenowego na rynku.

 

Zastosowanie Oscylatora Stochastycznego na przykładzie ceny spółki Azoty Tarnów.

 

 

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę