JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaEdukacjaGPWŚredniozaawansowanyPodstawy Analizy TechnicznejWstęp
Drukuj Poleć A A

Wstęp

Wykorzystując ten model analizy inwestor zakłada ze wszystkie informacje (ekonomiczne, polityczne, psychologiczne) już są w cenie i nie ma potrzeby dodatkowej analizy spółki, ponieważ rynek już wszystko uwzględnił w cenie. Druga zasada mówi o powtarzalności zachowań rynku, czyli na podstawie analizy wykresów różnych instrumentów można odnaleźć sytuacje, w których kursy poruszają się w pewien charakterystyczny sposób tworząc określone formacje geometryczne, które mają tendencje do powtarzania się. Trzecia zasada mówi o poruszaniu się rynku w trendach. Trend to tendencja podążania w określonym kierunku przez określony czas kursu akcji. W analizie technicznej wyróżnić można trend kierunkowe i okresowe. Trendy kierunkowe to: trend wzrostowy, spadkowy, horyzontalny, a okresowy: główny i wtórny czyli średnio- i krótkookresowy. Trend wzrostowy to najprościej mówiąc szereg położonych kolejno coraz wyżej dołków i szczytów. Trend spadkowy to sytuacja, w której inwestorzy są skłoni sprzedawać akcje po coraz niższych cenach nawet ze stratami. Trend horyzontalny to sytuacja, w której kurs spółki podąża kanałem bocznym, nie występuje wówczas żadna wyraźna tendencja wzrostowa lub spadkowa.

 

Trendów okresowych w rzeczywistości istnieje niemal nieskończenie wiele, od bardzo krótkich, liczonych w sekundach, minutach i godzinach, po trendy obejmujące wiele lat, 50 lub nawet 100 lat. Jednak analitycy zazwyczaj ogranicza klasyfikację trendów do trzech wymienionych powyżej, pomimo istniejących różnic zdań dotyczące długości trwania poszczególnych trendów.

 

Trend wtórny stanowi korektę trendu głównego. Korekty te powodują zwykle spadek cen od jednej trzeciej do dwóch trzecich poprzedniego ruchu, a często mogą nawet spowodować jego przecenę sięgającą 50 procent.

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę