JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaEdukacjaGPWŚredniozaawansowanyPodstawy Analizy TechnicznejWykresy
Drukuj Poleć A A

Wykresy

Trendy krótkookresowe wg Downa trwają około niespełna trzech tygodni i stanowią krótko trwałe korekty trendu wtórnego.

Aby móc zaobserwować trend niezbędny jest prezentacja danych w formie graficznej czyli wykres. W analizie technicznej najczęściej wykorzystywane rodzaje wykresów to:

  • liniowy,
  • słupkowy,
  • świecowy.

Wykres liniowy

Wykres linowy to najmniej skomplikowany rodzaj wykresu, jest to linia ciągła, która powstaje z połączenie punktów na osi. Najczęściej są to ceny zamknięcia.

 

Wykres słupkowy

Wykres słupkowy to bardziej skomplikowane narzędzie, które uwzględnia ceny otwarcia, zamknięcie i również ceny minimalne i maksymalne z danego przedziału czasowego. Pionowa kreska przedstawia ceny minimalne i maksymalne odchodząca od niej na lewo kreska przedstawia cenę otwarcia na prawo natomiast cenę zamknięcia.

 

Świece Japońskie

Wykresy świecowe to wykresy pochodzące z Japoni i czasami tak też są nazywane. Świeca podobnie jak linia na wykresie słupkowym prezentuje dane otwarcia zamknięcie, kursu maksymalnego i minimalnego. Charakterystyczna cechą tego typu wykresów jest posiadanie korpusu, a kolor tego korpusu informuje inwestora, która z cen otwarcia czy zamknięcia była niższa. Zazwyczaj biały korpus oznacza, iż cena otwarcia była niższa niż zamknięcia natomiast czarny, iż cena zamknięcia jest niższa niż otwarcia. Najwyższy punkt świecy oznacza cenę maksymalną, a najniższy minimalną. Kolory świec dzięki mnogości ustawień w programach do analizy technicznej inwestorzy mogą dowolnie zmieniać.

 

Wykres świec Japońskich cieszą się dużą popularnością z względu na przejrzystość i dużą czytelność. Dodatkowo świece tworzą układy na podstawie, których, inwestor może wnioskować, co do ewentualnych dalszych ruchów wartości obserowanego instrumentu.

 

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę