JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaAnalizyForex/MakroFX Tygodniowy
Drukuj Poleć A A

FX Tygodniowy

Podsumowanie:
 
USA – Była szefowa Fed J. Yellen powiedziała, że nie jest wykluczone, że Fed w grudniu dokonał ostatniej podwyżki stóp procentowych w obecnym cyklu. Shutdown w USA trwa już miesiąc i nadal trudno mówić o jakimś zbliżeniu do jego zakończenia.
 
Europa – PKB Niemiec w 2018 r. spowolnił zgodnie z oczekiwaniami do 1,5% r/r. Z kolei w strefie euro inflacja HICP w grudniu spowolniła zgodnie z oczekiwaniami z 1,9% r/r do 1,6%. W tematach okołorynkowych: Komisja Europejska chce, żeby decyzje dotyczące kwestii podatkowych w UE były podejmowane w Brukseli większością kwalifikowaną. Obecnie wymagają one jednomyślności wśród państw członkowskich. Parlament Europejski opowiedział się za ustanowieniem w przyszłym budżecie unijnym na lata 2021-2027 programu InvestEU, który ma wspomagać trudne do sfinansowania projekty.
 
Polska – Według NBP, prognoza centralna wskaźnika CPI dla Polski z najnowszej ankiety makroekonomicznej NBP to: 1,7% dla 2018 roku, 2,2% dla 2019 roku i 2,4% dla roku 2020. W przypadku PKB jest to odpowiednio: 5%, 3,7% i 3,2%. Produkcja przemysłowa w grudniu spowolniła do 2,8% r/r z 4,7% w listopadzie. Z kolei produkcja budowlano-montażowa w grudniu spowolniła do 12,2% r/r z 17,1% w listopadzie. Przeciętne wynagrodzenie w grudniu wzrosło o 6,1% r/r wobec 7,7% w listopadzie.
 
Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę