JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaAnalizyForex/MakroRaport Rynkowy dzienny
Drukuj Poleć A A

Raport Rynkowy dzienny

Rozczarowujące PMI w USA pretekstem do przeceny dolara

 

Wczoraj EBC opublikował minutki z ostatniego posiedzenia, z których wynika, że niektórzy przedstawiciele EBC wyrażali obawę z powodu niskiej presji inflacyjnej oraz spadających oczekiwań inflacyjnych. Ponadto oceniono również, że niektóre dane okazały się gorsze od oczekiwań. Minutki EBC nie wpłynęły na eurodolara. Zmienności dodały dopiero opublikowane przed 16:00 wstępne przemysłowe i usługowe wskaźniki PMI w USA w maju, które rozczarowały wyraźnym spadkiem w okolice 50,6 i 50,9, tym samym balansując na granicy ożywienia i recesji. Dolarowi nie pomogły dane z rynku nieruchomości (w kwietniu zgodne z konsensusem, a w marcu wyraźnie zrewidowane w górę). W łącznym rozrachunku dolar został gwałtownie przeceniony, a EUR-USD poszybował z okolicy 1,1106 do 1,1180. Słabnący dolar sprzyjał złotemu, co dla kursu USD-PLN oznaczało ponowne cofnięcie się (pułap 3,8498) do kilkumiesięcznej konsolidacji, z której górna banda znajduje się na 3,8670. Kurs EUR-PLN był rozchwiany w obie strony, jednak finalnie zatrzymał się w rejonie odniesienia (pułap 4,3037). Słabnące odczyty PMI w strefie euro (także w Niemczech) łącznie ze słabymi wskaźnikami z USA przełożyły się na wzrost awersji do ryzyka. Inwestorzy ponownie kupowali obligacje długoterminowe: rentowności amerykańskich 10-latek tąpnęły do poziomu 2,296%, poziomu najniższego od października 2017 r. Niemieckie odpowiedniki zniżkowały do -0,12%, a krajowe papiery zanotowały spadek rentowności do 2,823%. Krzywa rentowności skarbowych obligacji umocniła się na całej długości o około 3-5 p.b.

 

Dzisiejsza sesja sprzyja dalszemu umocnieniu eurodolara, który aktualnie notuje okolice 1,1185, złoty wyraźnie zyskuje do euro: EUR-PLN spada do 4,2975 i umacnia się do dolara: USD-PLN spada do 3,8425. Na rynku 10-letniego długu widoczne jest lekkie odreagowanie wczorajszego spadku rentowności. Według członkini RPP G. Ancyparowicz, stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca obecnej kadencji Rady, a inflacja w szczytowym momencie nie przekroczy 3,5%. Złoty powinien utrzymać poranne umocnienie, gdyż w kraju nie będzie istotnych publikacji. /tk/

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę