JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaAnalizyGPWKomentarz poranny z rynku akcji
Drukuj Poleć A A

Komentarz poranny z rynku akcji

Główne indeksy z Wall Street lekko zniżkowały za wyjątkiem NASDAQ. Do spadkowych spółek zaliczały się Apple, JP Morgan i Caterpillar. Ten ostatni za sprawą nieoficjalnych doniesień Bloomberga o problemach z rozwiązaniem sporu handlowego. Boeing lekko odbił po katastrofie. Uwaga inwestorów skierowana jest w stronę dzisiejszego posiedzenia Fed, gdzie nie tylko zostaną podane stopy procentowe (prognoza 2,25-2,5%), ale także projekcje makro i plan zakończenia redukcji sumy bilansowej.

 

Jeśli chodzi o Europę to niemiecki DAX mocno zyskał dzięki znacznie przewyższającym oczekiwania odczytowi indeksu ZEW za marzec (-3,6 wobec -11 prognozy) pomimo zniżek na bankach Deutsche i Commerzbank po krytyce ze strony niemieckich mediów potencjalnej fuzji. Na niekorzyść Deutsche Banku dodatkowo wpływa informacja o udzieleniu pożyczki D. Trumpowi w wysokości 2 mld dolarów przed okresem jego prezydentury nie bacząc na brak zdolności kredytowej. Kolejnym bankiem w tarapatach jest Danske Bank, któremu dwie amerykańskie kancelarie wytoczyły proces za pranie brudnych pieniędzy. W kwestii Brexitu dochodzą informacje, że premier T. May ma wystosować prośbę do Rady Europejskiej w sprawie wysłużenia okresu wyjścia Wlk. Brytanii z UE.

 

Polska giełda podtrzymała globalny trend i główne indeksy notowały dodatnie stopy zwrotu za wyjątkiem średnich przedsiębiorstw. Wśród największych spółek najmocniej zyskiwały akcje Dino, które w poniedziałek dołączyły do indeksu WIG20. Drugą mocno zwyżkową spółką była KGHM dzięki projektowi ustawy o obniżeniu o 15% podatku od kopalin, który spółka zobligowana jest płacić. Po drugiej stronie znalazły się akcje PGNiG. Na szerokim rynku akcji ponad 19% spadek zanotował Arctic Paper po mocno rozczarowujących wynikach finansowych i informacji o wstrzymaniu się od wypłaty dywidendy. PKO BP spodziewa się wzrostu w segmencie kredytów korporacyjnych w 2019 roku o 6-7%. Dzisiaj swoje sprawozdanie finansowe opublikuje PKP Cargo. O 10 podana zostanie produkcja przemysłowa za luty (prognoza 4,8%).

 

W układzie dziennym WIG po wczorajszej sesji ukształtowała się formacja spadającej gwiazdy, która jest sygnałem sprzedaży po mocnych wzrostach. Dodatkowo sentyment globalny z rana nie będzie wsparciem dla kupujących. W krótkim terminie kurs indeksu porusza się w z konsolidacji w przedziale 59 275 – 61 670 i dopóki nie opuści tego przedziału, żadna ze stron nie będzie miała większej przewagi. /Wioletta Pawłowska/

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę