JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaAnalizyGPWKomentarz poranny z rynku akcji
Drukuj Poleć A A

Komentarz poranny z rynku akcji

Poprawa w otoczeniu zewnętrznym, która kontynuowana była na wczorajszej sesji, znalazła wreszcie swoje odzwierciedlenie na krajowym rynku. Zwyżka skoncentrowała się głównie w spółkach z WIG20, a sam indeks wzrósł o 2,4%, ciągnięty głównie sektorem bankowym (ponad 4% wzrosty Pekao, PKO BP) oraz spółką PKN Orlen (najsilniejszy wzrost w WIG20), która ma największy udział w indeksie. Gorzej spisał się sektor energetyczny (WIG-Energia zamknął się w okolicach punktu odniesienia, chociaż w trakcie dnia pogłębiał silną zniżkę z wcześniejszych sesji), będący pod presją różnorodnych wypowiedzi, sygnałów i decyzji płynących z ministerstwa energii i URE, a dotyczących skali podwyżek cen energii na przyszły rok i potencjalnych rekompensat dla wybranych konsumentów energii z tego tytułu. Minister energii, Krzysztof Tchórzewski, nazwał wczoraj środki w wys. 1 mld zł, które spółki energetyczne miałyby przekazać do Funduszu Efektywności Energetycznej i Rekompensat „jednorazową opłatą klimatyczną z zysku” – a ich źródłem nie miałyby być jednak poczynione dodatkowe oszczędności, gdyż audyty w spółkach mają się zakończyć do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. Minister Tchórzewski stwierdził wczoraj ponadto, że spółki energetyczne wycofają wnioski taryfowe na przyszły rok i dokonają ponownego przeglądu sytuacji (we wtorek prezes URE wezwał przedsiębiorstwa energetyczne do ponownego przeanalizowania i skorygowania wniosków taryfowych, odpowiedź przedsiębiorstw miałaby zostać udzielona do 18 grudnia br.). Na Wall Street sesja umiarkowanych wzrostów, jako pokłosie wzrostu apetytu na ryzyko, związane ze wzrostem oczekiwań na pozytywny finał negocjacji handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Na rynku walutowym zauważalnemu osłabieniu podlegał amerykański dolar.

 

W kalendarium na dziś zwracamy uwagę na opublikowany już finalny odczyt inflacyjny z gospodarki niemieckiej (zgodny z odczytem wstępnym) oraz decyzje EBC ws. polityki monetarnej - nie oczekuje się zmian w poziomie stóp procentowych, prawdopodobnie potwierdzone zostanie także zakończenie, wraz z bieżącym rokiem, programu QE.

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę