JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaAnalizyGPWKomentarz poranny z rynku akcji
Drukuj Poleć A A

Komentarz poranny z rynku akcji

Po wtorkowym mocnym wzroście głównych indeksów globalnych, środowa sesja przyniosła chwilowe stonowanie nastrojów. W ten sam rytm poruszał się krajowy rynek. Dla indeksu WIG kluczowe jest domknięcie spadkowego okna cenowe z początku maja, co zwiększa prawdopodobieństwo dążenia do kwietniowego szczytu ok. 62 tys pkt. Podczas gdy wczorajszego dnia na naszej giełdzie nie odbywała się sesja, na rynku amerykańskim utrzymywał się mocny optymizm, indeks S&P500 wszedł na nowe historyczne maksimum. Wciąż w tle ostatnich wydarzeń pozostaje kwestia polityki pieniężnej w USA i oczekiwań jej łagodzenia od kolejnego, lipcowego posiedzenia. Na nowe roczne minima schodzą rentowności amerykańskich 10 letnich obligacji. Również w strefie euro ostatnie wypowiedzi prezesa ECB o gotowości do łagodzenia polityki pieniężnej, z wykorzystaniem pełnego instrumentarium (stopy procentowe, skup aktywów) podtrzymują optymizm.

 

W  bieżących komunikatach spółek zwracamy uwagę na doniesienia z KGHM o budowaniu księgi popytu na emisję obligacji do 2 mld zł. Oczekiwana marża dla papierów 5 letnich wynosi 100-120 pb. To poziom zbliżony do parametrów emisji zmiennokuponowych obligacji PKNORLEN. Dla 10 letnich obligacji oczekiwana marża, z racji premii czasowej, jest wyższa i wynosi 150-180 pb. Dług netto do EBITDA, który po I kw wynosił ok. 1,8x po tej operacji będzie większy o ok. 0,5 co nadal będzie bezpiecznym poziomem.

 

W dzisiejszym kalendarium makro zwracamy uwagę przede wszystkim na szacunkowe odczyty wskaźników PMI dla głównych gospodarek. W Polsce zostanie opublikowany raport o majowej produkcji przemysłowej, mimo że ostatnie odczyty PMI wskazywały na osłabienie koniunktury, póki co nie znajduje to potwierdzenia w tzw. twardych danych. Wieczorem zaplanowane są wystąpienia regionalnych szefów FED. /Marcin Brendota/

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę