JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaAnalizyGPWRaport tygodniowy
Drukuj Poleć A A

Raport tygodniowy

Sytuacja rynkowa

 

W ostatnim tygodniu na tapetę wrócił konflikt na linii USA-Chiny. Doniesienia z mediów świadczą o problemach w negocjacjach stron. Azjatyckie agencje prasowe rzucają hasła, że Chiny mogą nie być zainteresowane prowadzeniem dalszych rozmów. Obrót zdarzeń był na tyle szokujący (z wizji podpisania ostatecznej umowy w przeciągu kilku tygodni do nałożenia ceł przez obie strony i straszenie kolejnymi krokami zmierzającymi do pogłębienia konfliktu), że rynki, które zdyskontowały już pozytywne konsekwencje pojednania na nowo muszą brać pod uwagę przy wycenie ryzyko obecnych i potencjalnych ceł a co więcej ryzyko recesji jednej lub drugiej gospodarki, która szybko rozprzestrzeniłaby się na pozostałe giełdy. Ekonomiści zaczynają powątpiewać w osiągany rozwój gospodarczy Chin i ostrzegają przed załamaniem, diametralnym wzrostem zadłużenia i możliwą ucieczką zagranicznych przedsiębiorstw do innych państw spowodowanych nasilającym się sporem. Jeśli chodzi o inne konflikty handlowe to dzisiaj ma paść oficjalna decyzja co do potencjalnych ceł nałożonych na samochody europejskie przez USA. Jak na razie padają głosy, że wyrok ma być odciągnięty w czasie o 180 dni. Dodatkowo prezydent D. Trump rozważa zniesienie opłat na import stali i aluminium z Meksyku i Kanady. We wtorek odbędzie się wystąpienie publiczne prezesa Fed J. Powella a we środę opublikowany zostanie protokół z posiedzenia FOMC.

 

Dodatkowo niepokój globalny będzie nasilany przez sytuację na wyspach. W Wlk. Brytanii pod koniec zeszłego tygodnia lider Partii Pracy J. Corbyn oświadczył premier T. May, że siedmiotygodniowe negocjacje zaszły już tak daleko jak to możliwe a kompromis wciąż nie został wypracowany. Premier T. May wyraziła zgodę na poszukiwanie jej następcy, ale i tak chciałaby doprowadzić do kolejnego głosowania nad umową brexitową na początku czerwca. Na środę zaplanowane jest wystąpienie publiczne szefa ECB M. Draghiego a w czwartek zapoznamy się z finalnym odczytem dynamiki PKB za I kw. Niemiec (konsensus 0,6% n.s.a. r/r; 0,4% s.a. k/k).

 

Polskie indeksy w ostatnim tygodniu zanotowały spadki, ale nie odbiegało to od globalnego negatywnego sentymentu spowodowanego eskalacją największej wojny handlowej ostatniego czasu pomiędzy dwoma kluczowymi gospodarkami światowymi.  W bieżącym tygodniu, z wyłączeniem znacznego oddziaływania stymulantów globalnych, na warszawską giełdę wpływać będą odczyty makro, w tym z rynku pracy we wtorek, produkcji przemysłowej ze środy oraz produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej z czwartku. Oczekiwania za kwiecień przewyższają wcześniejsze odczyty. Jeśli dane nie spełnią oczekiwań, rynek w obliczu zwiększonego strachu może jeszcze mocniej negatywnie zareagować. We środę wyniki za I kw. 2019 roku opublikuje Wielton, w czwartek CD Projekt, Asseco i Bogdanka. /Wioletta Pawłowska/

 

Sytuacja techniczna

 

W minionym tygodniu na krajowym rynku były kontynuowane spadki. Co prawda ich dynamika była znacznie mniejsza w porównaniu do poprzedzających dni, ale też nie są to jeszcze wskazania do zwrotu. Dla indeksu WIG najbliższym punktem zatrzymania pozostaje ubiegłoroczny dołek w pobliżu 54,1 tys pkt. Na MACD jest utrzymane wskazanie sprzedaży. Natomiast bardziej dynamiczny oscylator RSI jest przy poziomie ubiegłorocznych dołków, z których to wartości następowało wzrostowe odbicie, zarówno dla wskaźnika jak i wykresu cenowego. Podobne obserwacje są przypisane do indeksu WIG20.

 

Słabiej zachowywał się w ubiegłym tygodniu indeks średnich spółek. Kolejna wyraźnie spadkowa świeca, mimo iż poziom obrotów nie jest zbyt duży, sugeruje pogłębienie zniżki. Listopadowy dołek określa pierwsze wsparcie w pobliżu 3755 pkt. Nieco stabilniej, ale tez słabo, zachowuje się indeks mniejszych spółek sWIG80. Tutaj niepokojące sygnały wysyła mocne zagięcie wskaźnika MACD w stronę linii sygnalnej. Poziom obrotów jest dość niski, ale brak presji popytu powoduje dalsze obsuwanie się kursu.

/Marcin Brendota/

Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę