JESTEŚ TUTAJ: Strona głównaAnalizyGPWRynek Online

Rynek Online

Drukuj Poleć A A

16.05.2018

15:45 - Sytuacja techniczna par walutowych EURUSD i USDPLN (Piotr Nęczyński)

Oceniając bieżącą sytuację pary EURUSD (również USDPLN) w perspektywie najbliższych 12 miesięcy, warto mieć na uwadze przede wszystkim oczekiwania, co do wpływu ewentualnej zmiany dotychczasowej polityki EBC (w centrum uwagi pozostaje poziom inflacji w strefie Euro). Okresowa zmienność w tym czasie może być zdeterminowana między innymi wpływem sytuacji politycznej we Włoszech, Brexitem i przebiegiem wojny handlowej.

Natomiast obecna siła USD może mieć swoje podstawy między innymi w oczekiwaniu na ewentualną czerwcową podwyżkę stóp procentowych w USA (posiedzenie FOMC 13 czerwiec) i utrzymanie dotychczasowej polityki przez EBC (posiedzenie EBC 14 czerwiec).    

EURUSD

Przebieg wykresu o interwale tygodniowym pozwala wyznaczyć w przypadku kontynuacji obecnego trendu kluczowe wsparcie w okolicy 1,171. W punkcie tym koncentrują się dwa zniesienia Fibonacciego, a poniżej przebiega linia trendu wzrostowego wyznaczająca kolejne wsparcie na poziomie 1,162, którego pokonanie mogłoby otworzyć drogę do silniejszego umocnienia.  

 

Natomiast oceniając przebieg wykresu pary walutowej EURUSD o interwale dziennym można zauważyć pierwsze słabe oznaki „zadyszki” umacniającego się USD. Jedną z nich jest wejście oscylatora RSI w obszar wyprzedania. Przebieg i układ spadków zapoczątkowany w lutym 2019 r. pozwala przyjąć hipotezę, że ruch ten ma za sobą zrealizowane ¾ zasięgu.  W przypadku pojawienia się wzrostów najbliższe linie oporów można wyznaczyć na poziomach 1,204 i 1,221.     

USDPLN

Przekroczenie poziomu 3,64 naruszyło linię trendu wzrostowego, co w obecnej sytuacji może być sygnałem (niepotwierdzonym) do kontynuacji obecnego ruchu. Przy tym założeniu najbliższą linię oporu można będzie wskazać w okolicy 3,683. Wsparciem tym razem jest linia trendu wzrostowego z poziomem 3,63.  

Oceniając przebieg wykresu pary USDPLN o interwale dziennym można postawić hipotezę o budowie formacji oRGR, a dokładniej jej prawej platformy. Przy takim założeniu linię oporu można wyznaczyć w okolicach 3,686 (linia szyi), a linię wsparcia w okolicy 3,535 (zdecydowane pokonanie tego poziomu zaneguje hipotezę). Warto również zwrócić uwagę na powstającą dywergencję negatywną na oscylatorze RSI, co może być wczesnym sygnałem powrotu korekty spadkowej.   

 

  Podsumowanie

Obecnie mamy do czynienia z solidnym umacnianiem się USD tak do EUR jak i do PLN. Jak wynika z analizy technicznej ma ona jeszcze pewien potencjał do kontynuacji, co pokazują wykresy; w przypadku EURUSD 1,171 a USDPLN 3,683.  W najbliższych 30 dniach kluczowe, co do dalszego kierunku wydają się w tych okolicznościach oczekiwania rynkowe, co do czerwcowych decyzji FED i EBC.

powrót
Infolinia Biura Maklerskiego 19 503
2012 © Alior Bank S.A. Korzystanie z serwisu odbywa się na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Portalu Internetowego Alior Bank S.A.
Realizacja: Ideo
Zgłoś uwagę